Za 1 ¾ kg winogron zaplaciłem 9.80zł . Ile kosztuje kilogram tych winogron .. prosze o dokładne wytłumaczeni .. bo moja siostra nie rozumie ;**

Za 1 ¾ kg winogron zaplaciłem 9.80zł . Ile kosztuje kilogram tych winogron .. prosze o dokładne wytłumaczeni .. bo moja siostra nie rozumie ;**
Odpowiedź

no to proste: oznaczymy sobie jako x cene 1 kg winogron i teraz skoro za 1 3/4kg zapłaciłem 9,80zł to układamy równanie: 1 3/4x=9,80 przekształcimy żeby wszedzie były dziesietne 1,75x=9,80 x=9,80:1,75 dzielnik musi byc liczbą całkowitą stąd przesuwamy przecinek o (w tym przypadku) 2 miejsca w prawo, stąd więc mamy x=980:175 x=5,6 odp: kilogram winogron kosztuje 5,6zł (czyli 5,60)

Dodaj swoją odpowiedź