Jak się tworzy spalanie całkowite i niecałkowite np. z metanu ? O co w tym chodzi ? Bardzo proszę o uzasadnienie odpowiedzi swoimi słowami.

Jak się tworzy spalanie całkowite i niecałkowite np. z metanu ? O co w tym chodzi ? Bardzo proszę o uzasadnienie odpowiedzi swoimi słowami.
Odpowiedź

Spalanie całkowite polega na spalaniu substancji z nieograniczonym dostępem do tlenu. Spalanie niecałkowite zachodzi wtedy gdy nie ma wystarczającej ilości tlenu. Spala się wtedy tylko część substancji. W wyniku spalania całowitego powstaje dwutlenek węgla(CO2) i woda, a niecałkowitego tlenek węgla(II) (czad- CO) i woda lub węgiel( C) i woda.

Spalanie metanu przy dostępie tlenu: spalanie całkowite powstaje dwutlenek węgla i woda, w pólspalaniu tlenek węgla (II)(czad) ,w spalaniu niecałkowitym węgiel (sadza) i woda 2CH4 + 4O2 = 2CO2 + 4H2O - całkowite 2CH4 +3 O2 = 2CO + 4H2O - półspalanie CH4 + O2 = C + 2H2O - niecałkowite jak widać jest zmniejsza się ilość tlenu z otoczenia,

spalanie całkowite- produkty: CO2 i H2O spalanie niecałkowite- produkty: C i H20 to bardzo proste: piszesz wzór , np metanu + tlen = produkty (albo od spalania całkowitego albo od spalanie niecalkowitego) następnie uzupełniasz rakcje sprobujmy w praktyce spalanie całkowite etanu C2H6 + O2= CO2 + H2O- uzupełniasz i wychodz że koło tlenu ma byc 3,5! Spokojnie na to tez jest rada- poprostu piszesz koło tlenu 7/2 W ułamku C2H6 + 7/2 O2= 2Co2 + 3 H20 /*2 (mnozysz wszystko razy 2 zeby pozbyć sie ułamka) Gotowa reakcja wygląda tak: 2 C2H6 + 7O2= 4CO2+ 6H2O ze spalaniem niecalkowitym jest tak samo tylko zmieniasz produkty

Dodaj swoją odpowiedź