g- cena gumki s-cena spinki 4g+6s=4,8 g+10s=4,6 g= 4,6-10s 4(4,6-10s) +6s = 4,8 18,4-40s+6s=4,8 -34s=-13,6 s=0,4 g=0,6
Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4, 80zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60 zł. Jaka była cena jednej gumki , a jaka jednej spinki? x------>gumki y------>spinki 4x+6y=4,80 (zakupy Oli) x+10y=4,60 (zakupy Moniki) 4x+6y=4,80 x=4,60 - 10y (za "x" wstawimy do pierwszego równania) 4(4,60 - 10y) +6y=4,80 x=4,60 - 10y 18,40-40y+6y=4,80 x=4,60 - 10y -34y=4,80 - 18,40 x=4,60 - 10y -34y= -13,60 x=4,60 - 10y y= 0,40 (koszt jednej spinki) x=4,60 - 10y = 4,60 - 10*0,40= 4,60-4=0,60 (koszt jednej gumki) Jedna gumka kosztowała o,60zł=60 gr, zaś spinka 0,40 zł= 40 gr Sprawdzenie: L=4x+6y =4*0,60 +6*0,40=2,40+2,40 =4,80 L=P L=x+10y= 0,60 +10*0,40=0,60 + 4=4,60 L=P
x - cena gumki y - cena spinki 4x+6y=4,80 x+10y=4,60 x=4,60-10y 4(4,60-10y)+6y=4,80 18,40-40y+6y=4,80 -34y=-13,60 y=0,40 x=4,60-10*0,40 x=4,60-4 x=0,60 odp: Gumka kosztuje 0,60zł a spinka kosztuje 0,40zł.