pani zosia kupiła 2 chleby i 4 bułki , za które zapłaciła 11zł. pania hania za 3 chleby i 2 bułki zpłaciła 10,50 zł. ile kosztował chleb ,a ile bułka. za pomocą układu równań

pani zosia kupiła 2 chleby i 4 bułki , za które zapłaciła 11zł. pania hania za 3 chleby i 2 bułki zpłaciła 10,50 zł. ile kosztował chleb ,a ile bułka. za pomocą układu równań
Odpowiedź

c-cena chleba b-cena bulki 2c+4b=11 3c+2b=10,5 /*(-2) 2c+4b=11 -6c-4b=-21 +------------ -4c=-10/:(-4) c=2,5 2c+4b=11 4b=11-2c /:4 b=(11-2*2,5):4 b=1,5 b=1,5 c=2,5 pierwszaa , chcee naj ;d

x-cena jednej bułki w zł. y-cena jednego bochenka chleba w zł. {2y+4x=11 {3y+2x=10,50|*(-2) {2y+4x=11 {-6y-4x=-21 2y+4x-6y-4x=11-21 -4y=-10|:(-4) y=2,5 {y=2,5 {2*2,5+4x=11 {y=2,5 {4x=11-5 {y=2,5 {4x=6|:4 {x=1,5 {y=2,5 Odp.Bułka kosztowała 1,5 zł, a bochenek chleba 2,5 zł.

Dodaj swoją odpowiedź