Układy równań - zadania . Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4,80 zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60 zł. Jaka była cena jednej gumki, a jaka jednej spinki ? Proszę jeszcze też o wyznaczenie x i y :)

Układy równań - zadania . Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4,80 zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60 zł. Jaka była cena jednej gumki, a jaka jednej spinki ? Proszę jeszcze też o wyznaczenie x i y :)
Odpowiedź

Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4, 80zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60 zł. Jaka była cena jednej gumki , a jaka jednej spinki? x------>gumki y------>spinki 4x+6y=4,80 (zakupy Oli) x+10y=4,60 (zakupy Moniki) 4x+6y=4,80 x=4,60 - 10y (za "x" wstawimy do pierwszego równania) 4(4,60 - 10y) +6y=4,80 x=4,60 - 10y 18,40-40y+6y=4,80 x=4,60 - 10y -34y=4,80 - 18,40 x=4,60 - 10y -34y= -13,60 x=4,60 - 10y y= 0,40 (koszt jednej spinki) x=4,60 - 10y = 4,60 - 10*0,40= 4,60-4=0,60 (koszt jednej gumki) Jedna gumka kosztowała o,60zł=60 gr, zaś spinka 0,40 zł= 40 gr Sprawdzenie: L=4x+6y =4*0,60 +6*0,40=2,40+2,40 =4,80 L=P L=x+10y= 0,60 +10*0,40=0,60 + 4=4,60 L=P prosze o naj:P

x-gumka y-spinka 4x+6y=4.8 x+10y=4.6 / * (-4) 4x+6y=4.8 -4x-40y= - 18.4 -36y = -13.6 /-36 y = 0.37 4x+(6 * 0.37)=4.8 4x = 4.8 - 2.22 4x= 2.58 /4 x= 0.64 y= 0.37 x=0.64 Gumka do włosów kosztowała 64 gr a spinka 37 gr.

Dodaj swoją odpowiedź