Zadanie Zmieszano cukierki po 18zł za kg z cukierkami po 20zł za kg i otrzymano 15kg mieszanki o wartości 290zł. Ile wzięto cukierków każdego rodzaju? ZAPISZ UKŁAD RÓWNAŃ i rozwiąż PLISS O SZYBKIE ZROBIENIE :)

Zadanie Zmieszano cukierki po 18zł za kg z cukierkami po 20zł za kg i otrzymano 15kg mieszanki o wartości 290zł. Ile wzięto cukierków każdego rodzaju? ZAPISZ UKŁAD RÓWNAŃ i rozwiąż PLISS O SZYBKIE ZROBIENIE :)
Odpowiedź

x= ilość w kg cukierkow za 18 zl y -ilosc w kg cukierkow za 20 zl 18x + 20y = 290 x+y = 15 x=15-y 18(15-y) + 20y = 290 270 -18y +20y = 290 2y=20 / : 2 y=10 x=15-10 = 5 x=5 y=10

Jeżeli oznaczyć: m1 - masa cukierków po 18zł/kg m2 - masa cukierków po 20zł/kg To możemy zbudować układ równań: m1 + m2 = 15kg m1 * 18zł/kg + m2 * 20zł/kg = 290zł Rozwiązanie tego układu: m1 = 15 - m2 15 - m2*18 + m2 * 20 = 290 m1 = 15 - m2 270 - m2 * 18 + m2 * 20 = 290 m1 = 15 - m2 2*m2 = 20 m2 = 10[kg] m1 = 5[kg] Odp. Należy wziąć 5kg cukierków po 18zł/kg i 10kg cukierków po 20zł/kg.

Dodaj swoją odpowiedź