Za ⅖ kg. sera i 30 dag szynki Jola zapłaciła 11,26 zł. Kilogram szynki kosztował 18.20 zł. Jle kosztował kilogram sera ? Dam naj !!!! Ma wyjść 14,50 zobaczyłam na końcu w książce :)

Za ⅖ kg. sera i 30 dag szynki Jola zapłaciła 11,26 zł. Kilogram szynki kosztował 18.20 zł. Jle kosztował kilogram sera ? Dam naj !!!! Ma wyjść 14,50 zobaczyłam na końcu w książce :)
Odpowiedź

30 dag-0,3 kg 1kg-18,20 zł 0,3kg-x x=18.20*0,3kg:1kg=5,46 5,46-1kg szynki 11,26-5,46=5,80 ⅖ kg=0,4kg 0,4kg-5,80 1kg-x x=1kg*5,80:0,4kg=14,50zł

x- koszt 30 dag sera 0,3-x 1-18.2 x=(18.2*0.3)/1 x=5.46 y-cena 1 kg sera 11,26-5,46=5.8 ⅖=0,4 -5.8 1-y y=(5.8*1)/0.4 y=14.5 Kg sera kosztował 14.5 zł

no to najpierw policzymy ile kosztowało to 30dag szynki x-cena 1 kg sera y-cena 30 dag szynki proporcjami najlepiej 30/100=y/18,20 (to 100 to dlatego że w kilo miesci sie 100dag) 100y=546 y=5,46 no to teraz tak: 2/5x+5,46=11,26 2/5x=5,8 x=5,8:0,4 x=58:4=14,5(czyli 14,50zł) odp:kilo sera kosztowało 14,50

Dodaj swoją odpowiedź