Za ⅖ kg sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26 zł. Kilogram szynki kosztował 18,20 zł. Ile kosztował kilogram sera? Z góry dziękuje za odpowiedzi :)

Za ⅖ kg sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26 zł. Kilogram szynki kosztował 18,20 zł. Ile kosztował kilogram sera? Z góry dziękuje za odpowiedzi :)
Odpowiedź

1kg(szynki)-->18,20 zł 18,20złx0,3=5,46zł-->30 dag szynki 11,26zł-5,46zł=5,8zł-->⅖ kg sera

1 kg szynki - 18.20 zł 0,3 kg szynki - x 18,20 * 0,3 : 1 = 5,46- cena 30 dag szynki 11,26 - 5,46 = 5,8- cena 1 kg sera

1 kg = 100 dag x - ser (cena za 1 kg) y -szynka (cena za 1 kg) y = 18,20zl 0,3 * 18,20 = 5,46 - cena zakupionej szynki 0,4x + 5,46 = 11,26 0,4x = 5,8 x = 14,5 Odp: Kilogram sera kosztował 14,5 zł

Dodaj swoją odpowiedź