Za ⅖ kg sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26 zł kilogram szynki kosztował 18,20 zł Ile kosztował kilogram sera ???

Za ⅖ kg sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26 zł kilogram szynki kosztował 18,20 zł Ile kosztował kilogram sera ???
Odpowiedź

30dag=0,3kg 0,3kg×18,2=5,46zł kosztowała szynka 11,26-5,46=5,8zł kosztował ser x=cena 1kg sera ⅖x=5,8 x=5,8:⅖ x=14,50 odp. 1kg sera kosztował 14,50zł

18,2:100=0,182 0,182*30=5,46-tyle zapłacono za szynkę 2/5=40dag 11,26-5,46=5,8-tyle zapłacono za 40dag sera 40:40=1 5,8:40=0,145 0,145*100=14,5zł-cena kilograma sera

Dodaj swoją odpowiedź