Opisać ropuchę szarą oraz jej dobre cechy

Opisać ropuchę szarą oraz jej dobre cechy
Odpowiedź

Samce – mniejsze – osiągają długość 48-97 mm, samice – większe – długość 61-125 mm. Ciało tego płaza jest krępe i masywne, pysk szeroki. Skóra grzbietu chropowata ze względu na liczne brodawki. Z tyłu głowy olbrzymie gruczoły przyuszne. Błony bębenkowe są małe i słabo widoczne. Na środkowych palcach tylnych nóg występują podwójne modzele stawowe. Błony pławne sięgają do połowy palców. Zabarwienie grzbietu jest brązowe w różnych odcieniach szarości, zwykle jednolite. Brzuch zawsze jaśniejszy, brudnoszary, pokryty plamami.

Ropuchy szare mają masywne ciało. Skóra ciemna – brązowa lub szara w różnych odcieniach, od strony brzusznej jaśniejsza. Dodatkowo pokryta ciemnymi plamami oraz charakterystycznymi brodawkami – gruczołami zapewniającymi skórze wilgotność, poprzez wydzielanie śluzu. Po bokach głowy znajdują się także gruczoły za uszne, produkujące truciznę służącą do obrony. Jednym z stosowanych przez ropuchy sposobem obrony jest nadymanie ciała i podnoszenie się na nogach, dzięki czemu wydają się znacznie większe. Dorastają do 13–15 cm długości, czasem nawet do 21 cm i są największymi europejskimi płazami bezogonowymi. Samice rosną większe od samców. Są zwierzętami długowiecznymi. Mogą żyć nawet 30 lat. Poruszają się dość niezgrabnie. Nie skaczą jak żaby, a jedynie kroczą. Jedną z ich cech jest znajdujący się u samców tak zwany narząd biddera. Są to uwstecznione jajniki. Jeśli jądra zostaną usunięte, wówczas zwierzę staje się samicą a jajniki zaczynają funkcjonować prawidłowo. trochę się napracowałem. jak pomogłem daj naj ;))

Ropucha szara: Wierzch ciała szary lub w rożnych odcieniach brązu; skóra pokryta licznymi brodawkami; duże, niemal półksiężycowate gruczoły przyuszne po bokach głowy. Płaz na zachodzi Europy żyje do dzisiaj i wciąż jest dość liczny, zawdzięcza poza swymi ogromnymi zdolnościami przystosowawczymi- także podejmowanych na stosunkowo dużą skalę działaniom ochronnym np. budowanie ropuszych płotków i tuneli, przede wszystkim zaś licznym niezmordowanych miłośników płazów, którzy wędrują wiosną do zbiorników wodnych ropuchy zbierają i przenoszą na drugą stronę dróg. Nie przepisywałam z neta tylko z książki. Mam nadzieje, że pomogłam, Liczę na najlepszą.

Dodaj swoją odpowiedź