Policzmy ile zapłacił za artykuły: 15 dag = 0,15 kg 2,60 zł/100g = 26zł/kg 0,15kg × 27,80 zł/kg + 0,25kg × 26zł/kg = 4,17zł + 6,5zł = 10,67zł Jeżeli zapłacił banknotem 20zł to otrzymał reszty: 20zł - 10,67zł = 9,33zł Odp. Nie wystarczy mu reszty na zakup bombonierki za 9,50zł.
15 dag = 0.15 kg 27. 80 zł x 0.15 kg = 4.17 zł - cena kupionej chałwy 0.25 kg = 25 dag= 250 g 250g = x 100 g = 2.6 zł 650 = 100x / 100 x = 6,5 zł - cena za orzechy kupione 4,17 zł + 6,5 zł = 10, 67 zł 10, 67 + 9.50 = 20. 17 zł Odp. Maciek nie może kupić bombonierki za 9,50zł za tą reszte.
dane a=27,80zł/kg*0,15kg=4,17zł (kwota za chałwę) b=2,60zł/100g=26zł/kg*0,25kg=6,50zł (kwota za orzeszki) c=20zł (kwota jaką posiadał) szukane x=? (reszta z banknotu) rozwiązanie x=c-(a+b) x=20zł-4,17zł+6,50zł=20zł-10,67zł=9,33zł odpowiedź Maciek na zakupy wydał 9,33zł więc nie wystarczy mu pieniędzy na bombonierkę za 9,50 zł pozdrawiam :)