zakupiono pewną ilość cytryn i pomarańczy, za które zapłacono razem 17,6 zl cena 1kg pomarańczy wynosiła 4 zl a cena 1 kg cytryn była o 20% niższa ile kupiono pomarańczy a ile cytryn jerzeli ilość cytryn stanowiła 150% ilości pomarańczy?

zakupiono pewną ilość cytryn i pomarańczy, za które zapłacono razem 17,6 zl cena 1kg pomarańczy wynosiła 4 zl a cena 1 kg cytryn była o 20% niższa ile kupiono pomarańczy a ile cytryn jerzeli ilość cytryn stanowiła 150% ilości pomarańczy?
Odpowiedź

x=ilość cytryn y=ilośc pomarańczy x=150%y x=1,5y 4zł=cena 1 kg pomarańczy 4zł-20%z 4zł=4-0,2×4=4-0,8=3,20zł=cena 1kg cytryn 3,2x+4y=17,6 x=1,5y 3,2×1,5y+4y=17,6 8,8y=17,6 y=17,6:8,8 y=2 x=1,5y=2×1,5=3 odp. kupiono 3 kg cytryn i 2kg pomarańczy

x- ilość pomarańczy y - ilość cytryn to 150%x cena pomarańczy 4,- cena cytryn 20% mniej niż cena pomarańczy czyli 20% z 4,- to (20/100)*4=0,8,- cena cytryn to 4 - 0,8=3,2 koszt pomarańczy i cytryn 17,6 zł układamy układ równań 4x + 3,2y=17,6 y=150%x 4x+3,2y=17,6 y=(150/100)x z drugiego równania wyznaczone y wstawiamy do pierwszego 4x+3,2*(150/100)x=17,6 4x+4,8x=17,6 8,8x=17,6 x=17,6:8,8 x=2 kg podstawiamy wyliczone x do y=(150/100)x i otrzymujemy y=150*2/100=3 y=3 kg odpowiedź pomarańcz kupiono 2 kg, a cytryn 3 kg

Dodaj swoją odpowiedź