REGION-wydzielony obszar różniący się od terenów sąsiednich cechami bądź nabytymi na przestrzeni dziejów. LICZE NA NAJLEPSZE:)
region jest jedna z podstawowych kategori badawczych spotykanych w naukach geograficznych znaczenie to wynika z podstaw metodologicznych geografii w ktorej przestrzenne przedstawianie zjawisk traktowane jest jako zasadniczy atrybut dyscypliny odróżniający ja od innych nauk Pojęcie regionu pochodzi etymologicznie z języka łacińskiego i oznacza krainę. Jest szeroko stosowane zarówno w życiu codziennym, jak też w w polityce, gospodarce, administracji, zarządzaniu i poznaniu naukowym. Występuje we wszystkich typach dyskursu, w języku potocznym, medialnym, politycznym, gospodarczym i naukowym. W praktyce życia społecznego użytkownicy tego pojęcia najczęściej przyjmą implicite jego rozumienie i zazwyczaj nie troszczą się o oznaczenie desygnatu stosowanej przez siebie nazwy.
Region - umownie wydzielony obszar, względnie jednorodny, różniący się od terenów sąsiednich cechami naturalnymi bądź nabytymi na przestrzeni dziejów. Cechy różnicujące regiony można podzielić na dwie grupy - naturalne i antropogeniczne. Te pierwsze to najczęściej położenie geograficzne i cechy przyrody ożywionej lub nieożywionej. Istotnymi dla regionalizacji cechami antropogenicznymi bywają najczęściej odrębność językowa, religijna lub etniczna zamieszkującej region społeczności oraz cechy lokalnej gospodarki. Odpowiednio do tego wyodrębnia się: * regiony naturalne (fizycznogeograficzne), klimatyczne, zoogeograficzne itp.) * regiony kulturowe (o wspólnych cechach kulturowych), * regiony gospodarcze (o wspólnych centrach bądź powiązaniach gospodarczych - przemysłowe, rolnicze, itp.), * regiony administracyjne (wyodrębnione prawnie jednostki administracji terenowej - podział administracyjny). Regiony wydziela się w celu przestrzennego usystematyzowania materiału naukowego (regionalizacja).