4w=3c 2c+1w=11 4w=16,5-3/2w 5 1/2w=16,5 w=3zł 12=3c 4=c Kilogram wiśni kosztuje 3zł a czereśni 4zł.
x - cena wiśni y - cena czereśni teraz układamy równania z godnie z treścią zadania 4 kilogramy wiśni kosztują tyle samo co 3 kilogramy czereśni więc zapiszesz to tak: 4x = 3y za 2 kilogramy czereśni i 1 kilogram wiśni należy zapłacić 11zł. 2y + x = 11 i mamy gotowy układ równań: 4x = 3y 2y + x = 11 4x - 3y = 0 x + 2y = 11 I * (-4) 4x - 3y = 0 -4x - 8y = -44 ------------------- -11y = -44 I : (-11) y = 4 to jest cena czereśni 2y + x = 11 2 * 4 + x = 11 8 + x = 11 x = 3 i to jest cena wisni
będziemy rozwiązywać za pomocą układu równań , metodą przeciwnych współczynników . niewiadome : x- cena czereśni za kilogram y - cena wiśni za kilogram { 3x = 4y { 2x + y = 11 { 3x - 4y = 0 { 2x + y = 11 |* 4 { 3x - 4y = 0 { 8x + 4y = 44 3x - 4y + 8x + 4y = 44 3x + 8y = 44 ( bo y się skróci ) 11x = 44 |: 11 x = 4 podstawiam : 2*4 +y = 11 y = 11 -8 y = 3 Odp.: Kilogram czereśni kosztuje 4 zł a wiśni 3zł . __________ licze na naj ; )