x- cena jabłka y- cena kiwi 2x + 6y =4,5 x= 1,5y 2 × 1,5y + 6y = 4,5 x = 1,5y 3y + 6y = 4,5 x = 1,5y 9y = 4,5 /:9 x = 1,5y y = 0,5 x = 1,5 × 0,5 x = 0,75 y = 0,50 Odp: Jabłko kosztuje 75gr a kiwi 50gr.
x - jablka y- kiwi 2x+6y = 4,5zł 1,5y + 6y = 4,5zł 2x+6y=4,5zł 7,5y= 4,5 /:7,5 2x+6y=4,5zł y=o,6zł 2x+3,6 = 4,5zł y=0,6zł x= 0,9 y=0,6 Jablka kosztują 0,9zł, a kiwi 0,6zł
x=cena 1 jabłka y=cena 1 kiwi 2x+6y=4,50 teraz nie wiem, czy cena jabłek(obu) jest 1,5 raza wyższa od ceny tych 6 kiwi, czy cena 1 jabłka jest 1,5 raza wyższa od ceny 1 kiwi 1 opcja 2x+6y=4,50 /:2 2x=1,5×6y x=2,25-3y 2(2,25-3y)=9y 4,5-6y=9y 4,5=9y+6y 4,5=15y y=4,5:15 y=0,3 x=2,25-3×0,3=1,35 odp. jabłko kosztuje 1,35zł, a kiwi 0,30zł 2 opcja: 2x+6y=4,50 x=1,5y 2×1,5y+6y=4,50 3y+6y=4,50 9y=4,50 y=4,5:9 y=0,5 x=1,5y=1,5×0,5=0,75 odp. jabłko kosztuje 0,75zł a kiwi 0,50zł