Za dwa rozne podreczniki zaplacono 28,80 zl . Gdyby jeden podr byl o 25% drozszy a drugi o 25% tanszy to ceny obu podr bylyby rowne. Oblicz cene kazdego z podr.

Za dwa rozne podreczniki zaplacono 28,80 zl . Gdyby jeden podr byl o 25% drozszy a drugi o 25% tanszy to ceny obu podr bylyby rowne. Oblicz cene kazdego z podr.
Odpowiedź

x- cena I podręcznika y- cena II podręcznika x+y=28,80 x+25%x=y-25%y x+y=28,80 x+1/4x=y-1/4y x+y=28,80 5/4x=3/4y x+y=28,80 5/4x-3/4y=0 |*(-4/5) x+y=28,80 -x+3/5y=0 x+y-x+3/5y=28,80 8/5y=28,80 |:8/5 y=28,80:1,6 y=18 x+y=28,80 y=18 x+18=28,80 y=18 x=28,80-18 y=18 x=10,80 y=18 Odp: I podręcznik kosztował 10,80 zł, a drugi 18 zł.

a+b = 28,8 0,75 a = 1,25 b x4 (aby otrzymać całkowitą liczbę "b") 3a = 5b a + b = 28,8 x3 (aby móc podstawić za 3a) 3a + 3b = 86,4 5b +3b = 86,4 8b = 86,4 b = 10,8 zł a = 28,8 - 10,8 = 18 zł 10,8 + 25 % + 13,5 18 - 25 % = 13,5

Dodaj swoją odpowiedź