a 3kg gruszek i 3kg jabłek zapłacono 10,50zł gdyby kupiono 2kg gruszek i 4kg jabłek zapłacono 10zł ile kosztuje 1kg gruszek a ile 1kg jabłek

a 3kg gruszek i 3kg jabłek zapłacono 10,50zł gdyby kupiono 2kg gruszek i 4kg jabłek zapłacono 10zł ile kosztuje 1kg gruszek a ile 1kg jabłek
Odpowiedź

x=cena 1kg gruszek y=cena 1 kg jabłek 3x+3y=10,50/:3 x+y=3,5 x=3,5-y 2x+4y=10 2(3,5-y)+4y=10 7-2y+4y=10 2y=10-7 2y=3 y=3:2 y=1,50 x=3,5-y=3,5-1,50=2 odp. gruszki były po 2 zł, a jabłka po 1,50zł

x-gruszki y-jabłka 3x + 3 y = 10.5 /* 4 2x + 4 y = 10 / * -6 12 x + 12 y = 42 -12 x - 24 y = -60 -12 y = -18 y= 1.5 x=2 zł y=1.5 zł

x- 1 kg gruszek y- 1 kg. jabłek 3x+3y=10,50 2x+4y=10 3x+3y=10,50 2x=10-4y | /2 3x+3y=10,50 x= 5-2y 3*(5-2y)+3y=10,50 x=5-2y 15-6y+3y=10,50 x=5-2y 15-9y=10,50 x=5-2y 15-10,50=9y x=5-2y 4,50=9y | /9 x=5-2y 0,5=y x=5-2*0,5 y=0,5 x=5-1 y=0,5 x=4

Dodaj swoją odpowiedź