ZA 2/5 kg sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26 zł. kilogram szynki kosztował 18.20 ile kosztował kilogram sera??
ZA 2/5 kg sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26 zł.
kilogram szynki kosztował 18.20
ile kosztował kilogram sera??
to tak za szynkę zapłacone zostało 5,46 zł 18,20zł × 0,3=5,46 w związku z tym 11,26 - 5,46=5,8 kilogram sera kosztował 2,32 5,8/2,5=2,32
0,30dag=0,3kg 0,3*18,2zł=5,46zł-taki był koszt szynki 11,26zł-całe zakupy 11,26-5,46=5,8zł-tyle kosztowało⅖kg sera x-cena kilograma sera ⅖x=5,8/:⅖ x=58/10*5/2 x=29/2 x=14½ odp.kilogram sera kosztował 14,5zł
18,2 * 0.3 = 5,46 2,5x + 5,46 = 11,26 2,5x = 11,26 - 5,46 2,5x = 5,8 x = 2,32 spr. 2,5 * 2,32 + 5,46= 5,8 + 5,46 = 11,26 odp. kilo sera kosztuje 2,32 zł.