za 2 rożne podręczniki zapłacono 28,80 zł. gdyby jeden podrecznik był o 25% droższy, a drugi o 25 % tańszy, to ceny obu podręczników byly by równe. oblicz cene kazdego z podreczników.

za 2 rożne podręczniki zapłacono 28,80 zł. gdyby jeden podrecznik był o 25% droższy, a drugi o 25 % tańszy, to ceny obu podręczników byly by równe. oblicz cene kazdego z podreczników.
Odpowiedź

x - cena jednego podręcznika y - cena drugiego podręcznika x+y = 28,8 1,25x = 0,75y x = 28,8 - y 1,25 * (28,8 - y) = 0,75y x = 28,8 - y 36 - 1,25y = 0,75y x = 28,8 - y 36 = 2y x = 28,8 - y y = 18 x= 28,8 - 18 y = 18 x=10,8 y = 18 proszę o naj :)) . pzdr ;]

x - cena jednego podrecznika 10,80zl 28,80 - x - cena drugiego podrecznika 18zl 125%x - cena jednego podrecznika zwiekszona o 25% (28,80 - x) × 75% - cena drugiego podrecznika zmniejszona o 25% 125%x = (28,80 - x) × 0,75 1,25x= 21,60 - 0,75x 1,25x + 0,75x = 21,60 2x= 21.60 x=10,80

Dodaj swoją odpowiedź