Za ⅖ kg sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26zł. Kilogram szynki kosztował 18,20 zł. Ile kosztował kilogram sera? Napisz obliczenia i rozwiąż!!!!!!!!!!!

Za ⅖ kg sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26zł. Kilogram szynki kosztował 18,20 zł. Ile kosztował kilogram sera? Napisz obliczenia i rozwiąż!!!!!!!!!!!
Odpowiedź

0,4 kg sera 0,3 kg szynki 0,4x + 0,3y = 11,26 y = 18,20 0,4x + 0,3*18,20 = 11,26 0,4x + 5,46 = 11,26 0,4x = 11,26 - 5,46 0,4x = 5,8 | :0,4 x = 14,5 Kilogram sera kosztował 14,5 zł

cena⅖kg sera=18,20zł-11,26zł=6,94zł 0,4x=6,94zł /÷0,4 x=17,35zł-cena 1kg sera spr:0,4*17,35=6,94

18,20złx0,30 kg=5,46zł 11,26zł-5,46zł=5,80zł - tyle kosztuje 2/5 sera 5,80zł/2=2,90zł 2,90złx5=14,50zł/kg- tyle kosztuje kilogram sera liczę na naj :)

Dodaj swoją odpowiedź