Za 2 kg bananów i 3kg mandarynek zapłacono 111 zł. Gdyby kupiono 3 kg bananów i 2kg mandarynek zapłacono by 104 zł. Jaka była cena 1kg babanów, jaka mandarynek?

Za 2 kg bananów i 3kg mandarynek zapłacono 111 zł. Gdyby kupiono 3 kg bananów i 2kg mandarynek zapłacono by 104 zł. Jaka była cena 1kg babanów, jaka mandarynek?
Odpowiedź

x- banany y- mandarynki 2x +3y=111 /*3 3x +2y=104 /*(-2) 6x + 9y= 333 -6x - 4y= -208 ----------------- 5y= 125 / /5 y = 25 2x + 3y =111 2x= 111 - 3*25 2x= 111 - 75 2x= 36 / /2 x= 18 x=18 y=25

układ równań 2b+3m=111 => wyliczam ile jest równe b 2b+3m=111 3b+2m=104 2b=111-3m /2 b= 55,5-1,5m podstawiam b do drgiego równania 3b+2m=104 3(55,5-1,5m)+2m=104 166,5 - 4,5m + 2m=104 -2,5m=104-166,5 -2,5m=-62,5 / -2,5 m=25zł i teraz do obojetnie którego równania 2b+3m=111 2b+3*25=111 2b+75=111 2b=36 /2 b=18 zł b- cena za kg bananów m cena za kg mandarynek

Dodaj swoją odpowiedź