Za dwa różne podręczniki zapłacono 28.80 zł. Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy ,a drugi o 25% tańszy , to ceny obu podręczników byłyby równe.Oblicz cenę każdego podręcznika Daje naj;]

Za dwa różne podręczniki zapłacono 28.80 zł. Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy ,a drugi o 25% tańszy , to ceny obu podręczników byłyby równe.Oblicz cenę każdego podręcznika Daje naj;]
Odpowiedź

x-cena jednego podręcznika y- cena drugiego podr. x+y=28,80 1,25x=0,75y (układ równań ) x=28,80-y 1,25 razy (28,80-y)=0,75y 36-1,25y=0,75y x=28,80-y 36= 2y x=28,80-y y=18 x=10,80 Odp.Droższy podręcznik kosztował 18zł a tańszy 10,80. Prosze, liczę na naj :))

x- I podręcznik Y- II podręcznik x+y=28,8 1,25x= 0,75y x+y=28,8 /×0,75 1,25x- 0,75y = 0 0,75x+ 0,75y =21.6 1,25x-0,75y=0 ⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻ 0,5x = 21,6 /0,5 x= 10,8 10,8 + y= 28.8 y= 18 I podręcznik - 10,80 zł II podręcznik - 18zł

Dodaj swoją odpowiedź