Jeżeli chodzi o bilogię to antagonistycznie do siebie działają mięśnie, albo układy współczulny i przywspółczulny, albo na przykład zwyczajna waga szalkowa: gdy jedna szalka opada gruga sie podnosi, a jezeli o nieantagonistyczne to niestety w tej chwili nic nie przychodzi mi do głowy ;)
Zależności antagonistyczne: amensalizm, konkurencja, drapieżnictwo i pasożytnictwo. AMENSALIZM- to typ oddziaływania ujemnego, w którym populacja jednego gatunku hamuje rozwój drugiej populacji (np. grzyby produkujące antybiotyki (penicylinę) hamują rozwój bakterii; brzoza oddziałująca ujemnie, np. na sosnę) KONKURENCJA-zachodzi między osobnikami zamieszkującymi tę samą niszę ekologiczną lub żywiącymi się tym samym pożywieniem (np. żaba wodna i żaba trawna, antylopa, zebra, bawół); DRAPIEŻNICTWO- dotyczy przede wszystkim zwierząt i zachodzi w układzie drapieżca -ofiara (np. lis zjada zająca); PASOŻYTNICTWO- to negatywny typ zależności między organizmem żywiciela a pasożytem, gdyż pasożyt żyje kosztem i działa na szkodę gospodarza równocześnie nie mogąc bez niego utrzymać się przy życiu. Pasożyty dzielimy na zewnętrzne(np. kleszcze, wszy, pchły) i wewnętrzne (np. tasiemce, nicienie, przywry, bakterie) NEUTRALIZM- to typ obojętnego pod względem ekologicznym współżycia jednej populacji obok drugiej (np. sikorka i bocian); Zależności nieantagonistyczne to: komensalizm, protokooperację, mutualizm. KOMENSALIZM- to typ współżycia , między dwoma gatunkami, w których jeden czerpie korzyści nie przynosząc korzyści ani szkody drugiemu( np. różanka i małż; rekin i podnawka); PROTOKOOPERACJA- jest to współżycie dwu gatunków czerpiących korzyści swojej obecności, ale jednocześnie nie będących całkowicie uzależnionymi od siebie(np. krab pustelnik i ukwiał); MUTUALIZM- zwany także symbiozą, to nieodzowna, ścisła współzależność dwu gatunków czerpiących obopólne korzyści przy czym jeden jeden gatunek nie jest zdolny do życia bez obecności drugiego(np. rośliny motylkowe i bakterie brodawkowe wiążące azot; termity i wiciowce rozkładające celulozę). :)
Antagonistyczne czyli takie gdzie populacja jednego gatunku wyrządza szkody populacji innego gatunku. Nieantagonistyczne - kiedy obie populacje bądź jedna z nich są ze sobą powiązane korzystymi oddziaływaniami: *mutualizm - populacje nie są zdolne do życia jedna bez drugiej (np. drzewa i grzyby, a tak szczegółowo to brzoza i koźlarz babka) *protokooperacja - populacje odnoszą wzajemne korzyści, ale mogą także żyć samodzielnie (np. bąkojady i antylopa kudu, które czyszczą skórę antylopy z pasożytów) *komensalizm - współżycie przynosi korzyść populacji jednego z gatunków, ale nie wywiera wpływu na populację drugiego (np. lwom jest obojętne to, że resztki upolowanej przez nie ofiary zjadają inne zwierzęta) - w komensalizmie chodzi głównie o pożywienie. Mam nadzieję, że wytłumaczyłam wszystko jasno:)