Kg brzoskwini kosztuje 5 zł, cenę obniżono o 20 %. Ile razy więcej kg brzoskwini można kupić za 15 zł teraz niż przed obniżką ? Proszę o szybką odpowiedź z góry dziękuję.

Kg brzoskwini kosztuje 5 zł, cenę obniżono o 20 %. Ile razy więcej kg brzoskwini można kupić za 15 zł teraz niż przed obniżką ? Proszę o szybką odpowiedź z góry dziękuję.
Odpowiedź

15:5=3kg można było kupic pprzed obniżką 5zł-20% z 5 zł=5-0,2×5=5-1=4zł 15zł:4=3,75 można teraz kupić 3,75:3=1,25 odp. można kupić 1,25 razy wiecej teraz

Kiedyś: 5 zł = 1 kg 15 zł = 3 * 1 = 3 KG Potem: Obniżono o 20% czyli: 100 - 20% = 80 % 80% z 5 = 4 zł 4 zł = 1 kg 15 zł = 3 ¾ kg, czyli 1,25 kg razy więcej niż przed obniżką.

Dodaj swoją odpowiedź