Antagonistyczne działanie hormonów polega na: Jeden z hormonów wywołuje aktywację jakiegoś procesu, drugi zaś powoduje zahamowanie tego procesu. Do hormonów działających przeciwstawnie należy insulina i glukagon. Insulina- produkowana jest w wyspecjalizowanych komórkach trzustkowych. Glukagon- produkowany jest również w trzustce, jednak w komórkach beta. Współdziałanie tych hormonów ma na celu utrzymywanie stałego stężenia glukozy w osoczu. Glukagon- wytwarzany przez komórki alfa powoduje rozkład glikogenu do glukozy oraz wzmaga procesy glukogenezy czego efektem jest podwyższenie poziomu tego cukru we krwi. Insulina- wytwarzana w komórkach beta zatrzymuje procesy glukogenezy, stymuluje przekształcanie glukozy w glikogen ( w wątrobie ). Insulina obniża zawartość cukru w osoczu jak również pobudza syntezę tłuszczów i białek.
Wyjaśnij, na czym polega antagonistyczne działanie hormonów wydzielanych przez trzustkę: insuliny i glukagonu.
Wyjaśnij, na czym polega antagonistyczne działanie hormonów wydzielanych przez trzustkę: insuliny i glukagonu....
wyjaśnij na czym polega antagonistyczne działanie hormonów wydzielanych przez trzustkę:insuliny i glukagonu.
wyjaśnij na czym polega antagonistyczne działanie hormonów wydzielanych przez trzustkę:insuliny i glukagonu....
Wyjaśnij, na czym polega antagonistyczne działanie hormonów wydzielanych przez trzustkę: insuliny, glukagonu. Proszę o pomoc!!! ;)
Wyjaśnij, na czym polega antagonistyczne działanie hormonów wydzielanych przez trzustkę: insuliny, glukagonu. Proszę o pomoc!!! ;)...
Ciekawa biologia 2, ćw. 4/str.83 Wyjaśnij na czym polega antagonistyczne działanie hormonów wydzielanych przez trzustkę : insuliny i glukagonu.
Ciekawa biologia 2, ćw. 4/str.83 Wyjaśnij na czym polega antagonistyczne działanie hormonów wydzielanych przez trzustkę : insuliny i glukagonu....