1) Gruszki i śliwki kosztują tyle samo. Jeżeli gruszki zdrożeją o 8 % zaś śliwki stanieją o 2 % to o ile procent więcej niż obecnie trzeba zapłacić za 2 kg gruszek i 3 kg śliwek ? 2) ∛4x=∛-64

1) Gruszki i śliwki kosztują tyle samo. Jeżeli gruszki zdrożeją o 8 % zaś śliwki stanieją o 2 % to o ile procent więcej niż obecnie trzeba zapłacić za 2 kg gruszek i 3 kg śliwek ? 2) ∛4x=∛-64
Odpowiedź

Zadanie 1 . Rozwiązanie: __________________________________________________________ Dane: x-cena gruszek i śliwek-stała, cena gruszek wzrośnie do (108/100)x, cena śliwek, spadnie do (98/100)y, __________________________________________________________ Stara cena: 1kg gruszek+3kg śliwek=400% z x x+3x=400% z x 4x=400x/100 Nowa cena: (108/100)x+3((98/100)x)=(108x/100)+(294x/100)=402x/100 Procent: (402x/100)/(400x/100) * 100%=(402x/100)*(100/400x) *100%= (402/400)*100%=100½% 100½%-100%=½% Odpowiedź. Teraz trzeba zapłacić o ½% więcej. __________________________________________________________ Liczę na status najlepszego rozwiązania. Mam nadzieję że wystarczająco to rozpisałam . Jeżeli coś będzie nie jasne-pisz na priva. 2. Nie wiem ;(( Sorki ;(( Pozdrawiam ^*__*^

1) stara cena: x = cena kg gruszek = cena kg śliwek za 3kg śliwek i kg gruszek zapłacimy: 3x + x = 4x nowa cena: cena za kg gruszek: 100% x + 8% x = 108% x = 1,08x cena za kg śliwek: 100% x - 2% x = 98% x = 0,98x cena za 3kg śliwek: 0,98x * 3 = 2,94x cena za kg gruszek i 3kg śliwek: 1,08x + 2,94x = 4,02x p - szukany procent 4x * p / 100 = 4,02x 4xp = 402x p = 100,5 100,5 - 100 = 0,5 Odp: Za kg gruszek i 3kg śliwek trzeba będzie zapłacić o 0,5% więcej niż obecnie.

Dodaj swoją odpowiedź