w hutrowni kupiono 200kg cukru i 150 kg maki za 900zl. cukier sprzedano z zyskiem 25% a mąkę z 20% i zarobiono na wszystkim 210zl. oblicz cenę sprzedazy 1 kg mąki i 1 kg cukru. rozdzial: zastosowanie układów równań w rozwiązaniu zadań tekstowych

w hutrowni kupiono 200kg cukru i 150 kg maki za 900zl. cukier sprzedano z zyskiem 25% a mąkę z 20% i zarobiono na wszystkim 210zl. oblicz cenę sprzedazy 1 kg mąki i 1 kg cukru. rozdzial: zastosowanie układów równań w rozwiązaniu zadań tekstowych
Odpowiedź

x - cena cukru y - cena mąki 200x+150y=900 25%*200x+20%*150y=210 200x+150y=900 0,25*200x+0,2*150y=210 200x+150y=900 50x+30y=210|*(-5) 200x+150y=900 -250x-150y=-1050 -50x=-150 x=3 200*3+150y=900 150y=900-600 150y=300 y=2 3zł -- 100% x -- 25% x=3*25%/100% x=0,75 3zł+0,75zł = 3,75zł. - cukier 2zł -- 100% x -- 20% x=2*20%/100% x=0,40 2zł+0,40zł = 2,40zł. - mąka odp: Cena sprzedaży 1kg cukru wynosi 3,75zł a 1kg mąki wynosi 2,40zł.

Dodaj swoją odpowiedź