1.Podaj jaki wpływ ma dieta,szczególnie w okresie niemowlęcym i dziecięcym na stan układu kostnego. Uzasadnij odpowiedz. 2. Sformułuj 3 zalecenia profilaktyczne których przestrzeganie mogłoby ograniczyć liczbę przypadków osteoporozy.

1.Podaj jaki wpływ ma dieta,szczególnie w okresie niemowlęcym i dziecięcym na stan układu kostnego. Uzasadnij odpowiedz. 2. Sformułuj 3 zalecenia profilaktyczne których przestrzeganie mogłoby ograniczyć liczbę przypadków osteoporozy.
Odpowiedź

myślę, że dieta w okresie niemowlęcym i dziecięcym ma duży wpływ na stan układu kostnego, ponieważ w tym okresie kości się kształtują, "nabierają masy" jeśli teraz dostaną za mało wapnia i wit. D to w przyszłości będą słabe i ze skłonnością do chorób np. osteoporozy. 1. Spożywaj pokarmy bogate w wapń i wit. D tak, żeby Twoje kości miały odpowiednią ilość budulca. 2. Postaraj się osiągnąć i utrzymać prawidłową masę ciała. 3. Korzystaj ze słonecznej pogody (pod wpływem promieni słonecznych powstaje w skórze witamina D). 4. Zmień tryb życia z siedzącego na bardziej aktywny - zacznij się gimnastykować, dużo spaceruj. 5. Postaraj się ograniczyć do minimum używki: kawę, papierosy, alkohol - zadbasz w ten sposób nie tylko o kości, ale o cały organizm.

2. 1. dieta - zaopatrzenie organizmu w wapń i białko, spożywanie witaminy C i D ograniczenie spożycia produktów bogatych w kofeinę (kofeina powoduje zwiekszone wydalanie wapnia z moczem 2. zakaz palenia papierosów ( papierosy zawieraja kadm ktory zaburza prawidłowa strukturę kości) 3. Czesty i systematyczny ruch - mała ilość ruchu powoduje zmniejszenie odpornosci mechanicznej kości 1. Jednym z najważniejszych składników odżywczych dla osiągnięcia szczytowej masy kostnej i w późniejszym zapobieganiu osteoporozie jest wapń. Bogatym źródłem wapnia, oprócz produktów mlecznych, są również np. zielone warzywa (takie jak: szpinak, brokuły czy natka pietruszki) oraz warzywa strączkowe (np. fasola). Drugim równie ważnym elementem jest witamina D, niezbędna dla prawidłowego wchłaniania wapnia. Noworodki donoszone i niemowlęta powinny otrzymywać ok. 400 jednostek witaminy D na dobę (wcześniaki wymagają podawania większych dawek, zazwyczaj ok. 1000 jednostek, przy czym indywidualną dawkę ustala lekarz). Spożywanie niektórych produktów ma negatywny wpływ na układ kostny, ponieważ „wypłukują" one wapń z organizmu człowieka. Do takich produktów należą np. potrawy zawierające dużo soli i fosforanów (dania typu fast-food, chipsy itp.), coca-cola czy herbata. Dlatego te produkty w diecie małego dziecka powinny być wyeliminowane lub ograniczone do bardzo sporadycznych okazji.

Dodaj swoją odpowiedź