Bohaterowie historyczni: Władysław Jagiełło, Jadwiga, Witold – książę litewski, Konrad von Jungingen – wielki mistrz krzyżacki, Ulryk von Jungingen, Janusz – książę mazowiecki, księżna Anna Danuta, rycerze polscy: Zawisza Czarny, Powała z Taczewa, Zyndram z Maszkowic. Bohaterowie fikcyjni: Zbyszko z Bogdańca, Maćko z Bogdańca, Jurand ze Spychowa, Danusia Jurandówna, Jagienka Zychówna, Zych, Hlawa, Sanderus, Fulko de Lorche, Zygfryd de Löve, Kuno Lichtenstein, brat Rotgier, Hugo von Danveld mam nadzieję że pomogłam pozdrawiam ;**
ZBYSZKO: WYGLĄD ZEWNĘTRZNY: Długie blond włosy, z grzywką na tak zwaną donicę (obcięte pod linijkę nad brwiami). Postawny, wysoki, "przystojny", niebieskie oczy. CECHY CHARAKTERU: Miał swój honor, był dumny, czasami wręcz pyszny, wierny. Opiekuńczy (widać to gdy opiekuje się Danusią czy Maćkiem podczas jego choroby). Dotrzymywał słowa, oraz był wytwały. INNE: Rodzina Maćka. Zostali sami z dość licznej rodziny. Jego damą serca była Danusia, lecz gdy umiera żeni się z Jagienką. Pochodzi z Bogdańca. MAĆKO: WYGLĄD ZEWNĘTRZNY: Ogromny, ubrany w skórzany kubrak z pręgami. Włosy upięte w pątlik (taka siateczka z koralikami i paciorkami jak teraz noszą kuchary w restauracjach). CECHY CHARAKTERU: Był sprytny, odważny, honorowy i był urodzonym przywódcą. Pod koniec książki staje się łagodny, miły i wesoły. INNE: Jego bratankiem jest Zbyszko. DANUSIA: WYGLĄD ZEWNĘTRZNY: Miała długie blond włosy, dziecięcą figurę. Najczęściej ubrana w niebieską sukieneczkę, czerwone trzewiczki z długimi końcami. Delikatna, szczupła i drobna. CECHY CHARAKTERU: Mała dama, posłuszna i delikatna. Dobrze wychowana, uczciwa. INNE: Pochodzi ze Spychowa, córka Juranda. "Przechowywana" na dworze księżnej Diany. Jest damą serca Zbyszka. JAGIENKA: WYGLĄD ZEWNĘTRZNY: Rumiana twarz, szczupła, wysoka. Modre (niebieskie) oczy, czerwone usta i bardzo ciemne włosy związane w warkocz. Silna, ubrana w serdak i koszulę. Do kościoła ubrana przepięknie w odzież z czerwonego sukna, naszycie z gronostaja. CECHY CHARAKTERU: Szczera, otwarta, pomagała innym ludziom, opiekuńcza. Bezinteresowna, odważna, krzepka i odpowiedzialna. INNE: Córka Zycha ze Zgorzlic. Pod koniec książki zostaje żoną i matką (15-latka :PP) Jaśka, Maćka (bliźniaki), Zycha i Juranda). JURAND: WYGLĄD ZEWNĘTRZNY: Wysoki, dobrze zbudowany, jasne wlosy i długie siwe wąsy. Na jednym oku ma czarną przepaskę (pamiątka po walce z Krzyżakami). Nie ma jednej ręki, języka oraz drugie oko wypalone zostało gdy napadł na zamek krzyżacki by odzyskać porwaną Danusię. CECHY CHARAKTERU: Trudny do pokonania przeciwnik, mściwy, ale jednocześnie miłosierny, portafił wybaczyć swojemu katowi. INNE: Ojciec dwunastoletniej Danusi, mazowiecki rycerz. Pochodził ze Spychowa. To by było na tyle :)) Mam nadzieję że chociaż trochę pomogłam ;)
Zbyszko z Bogdańca-główny bochater Maćko z Bogdańca,Jurand ze Spychowa,Danusi Jurandówna, Jagienka Zychówna,Zygrfryd de LoweFulko de Loche,Sanderus, Król Władysław Jagiełło,Królowa Jadwiga,Książe Witold, Zyndram z Maszkowic, Konrad von Jungingen, Ulryk von Jungigen.