streszczenie losów Marcina Borowicza.

Dzieje Marcina Borowicza. 1. Dzieciństwo w Gawronkach. 2. Pobyt w owczarni: - postępy w nauce, - pobyt wizytatora w szkole, - zachowanie się pana Wierzbowskiego na wizytacji. 3. Egzamin wstępny do gimnazjum: - stosunek władzy do rodziców, - spotkanie z Żydem, - korepetycje u Majewskiego. 4. Pobyt w gimnazjum w Klerykowie: - problemy z matematyką, - uczenie się na pamięć, - mieszkanie na stancji "u Przepiorzycy", - świadek zdarzenia inspektora z Księdzem Wargulskim, - śmierć matki, - skłonność do dewiacji. 5. Pierwsze radosne wakacje: - spotkanie ze Strzelcem Nogą. 6. Uleganie Marcina rusyfikacji: - pójście chłopca do teatru na sztukę rosyjską, - przyjaźń z inspektorem Zawielskim, - lekcja historii. 7. Zmiana postępowania Marcina: - lekcja j. polskiego, - wieczory "na górce" u Gątali, - spotkania samokształceniowe, - zajście z panem Majewskim. 8. Młodzieńcza miłość do "Biruty". 9. Ukończenie gimnazjum. 10. Plany na przyszłość: - studia w Warszawie, - uścisk dłoni Radka jako akcent optymizmu.