Zasoby naturalne

ZASOBY NATURALNE:
Surowce, które człowiek czerpie ze środowiska przyrodniczego dla swoich potrzeb, nazywają się zasobami naturalnymi Ziemi, których głównym źródłem są: litosfera, hydrosfera, biosfera i atmosfera.
Ze względu na warunki powstawania surowce naturalne dzielimy na nieorganiczne: powietrze atmosferyczne, surowce mineralne, gleby i wody (z mineralnymi), oraz organiczne: rośliny i zwierzęta lądowe, wód śródlądowych i morskich.
Głównym źródłem pozyskiwania surowców mineralnych jest litosfera, a przede wszystkim skorupa ziemska, zbudowana z minerałów, które tworzą skały. 99% masy skorupy ziemskiej stanowi 9 pierwiastków: tlen, krzem, glin, żelazo, wapń, sód, potas, magnez i tytan. Tylko1% tworzą pozostałe pierwiastki, z których największe znaczenie gospodarcze mają: miedź, cyna, cynk, ołów, nikiel, żelazo, metale szlachetne i uszlachetniające sta.
Naturalne nagromadzenie w skorupie ziemskiej, przydatnej dla człowieka substancji mineralnej, nadającej się do masowej eksploatacji nazwano złożem mineralnym. Wyróżniamy 3 grupy genetyczne złóż mineralnych: pochodzenia magmowego, metamorficznego i osadowego.
Złoża pochodzenia magmowego powstały w wyniku ruchów tektonicznych i procesów tworzenia się magmy. Procesy magmowe zachodzą w głębszych warstwach litosfery i na jej powierzchni (wulkanizm). Wśród nich największe znaczenie mają: złoża skał magmowych (głębinowe, żyłowe i wulkaniczne) a także złoża dwutlenku krzemu (krzemionki, stanowiącej 66% całej skorupy ziemskiej). W procesie krystalizacji magmy tworzą się złoża hydrotermalne minerałów i pierwiastków użytecznych, takich jak np.: złoto, platyna, srebro, piryt, miedź, cynk, ołów i inne. Produktami mineralnymi procesów magmowych są m.in. chlorki, siarczki, siarka rodzima, tuf, pumeks.
Złoża pochodzenia metamorficznego są to złoża skał i minerałów, które w wyniku ruchów tektonicznych dostały się do głębszych warstw skorupy ziemskiej, pod działanie wysokiej temperatury i ciśnienia. Spowodowało to zmianę składu chemicznego, struktury i tekstury, ale nie zmieniło pierwotnej masy. Tak powstały np. złoża magnetytu z rud żelaza, złoża grafitu z węgla kamiennego czy złoża marmurów z wapieni.
Złoża pochodzenia osadowego powstały w wyniku procesu wietrzenia oraz osadzania minerałów, związków chemicznych i obumarłych organizmów roślinnych i zwierzęcych w środowisku lądowym i wodnym.
Do czynników decydujących o powstawaniu złóż osadowych należą:
-klimat- dobowe i roczne wahania temperatury i ciśnienia powietrza oraz opady atmosferyczne
-oddziaływanie na powierzchnię Ziemi atmosferycznego tlenu i dwutlenku węgla
-działalność wód, ich ruch, skład chemiczny i transport materiału skalnego.
Występowanie złóż osadowych jest związane z:
-klimatem suchym, w którym parowanie jest większe od opadów. W tym klimacie powstały np. bogate złoża soli kamiennej i potasowej, gipsu i anhydrytu.
-klimatem wilgotnym, w którym opady atmosferyczne znacznie przewyższają parowanie. W klimacie wilgotnym umiarkowanym powstały np. złoża węgli, rud żelaza, fosforytów i manganu. W klimacie wilgotnym gorącym powstały złoża laterytów, boksytów, wapieni i dolomitów.
Odpowiednio od warunków powstawania złóż osadowych, wyróżnia się złoża pochodzenia:
-Złoża wietrzeniowe powstały na skutek koncentracji minerałów w wyniku procesu wietrzenia mechanicznego i chemicznego. Powstawanie jest wynikiem oddziaływania klimatu oraz wód powierzchniowych i opadów atmosferycznych. To tego typu złóż należą: aluwialne złoża rodzimego złota i platyny, tlenkowe złoża minerałów cyny, wolframu i chromu.
Złoża pochodzenia mechanicznego to złoża, o których powstawaniu decydowały czynniki mechaniczne (ruch i prędkość płynącej wody oraz segregacja substancji mineralnej w czasie jej opadania w rzekach, jeziorach i morzach). Do tego typu złóż należą m.in. złoża piasków złoto-platyno-diamentonośnych, piasków magnetytowych, tytanowych i kwarcowych, a w jeziorach powstały złoża iłów warwowych-ognioodpornych.
Złoża pochodzenia chemicznego i biochemicznego powstają przez gromadzenie substancji mineralnej rozpuszczonej lub rozproszonej w wodach płynących z lądu do jezior i mórz.
Do skał pochodzenia chemicznego należą: złoża soli kamiennej, gipsu, dolomitów, fosforytów, rud żelaza, boksytów, laterytów i siarki.
Do skał pochodzenia biogenicznego to złoża węgla kamiennego i brunatnego oraz bituminów (ropy naftowej, gazu ziemnego) ozokerytu, czyli wosku ziemnego, asfaltu i łupków bitumicznych.
Węgle i bituminy powstają w warunkach długotrwałej sedymentacji substancji powstałej z rozkładu organizmów zwierzęcych i roślinnych w płytkich i zabagnionych zatokach morskich lub w jeziorach, w warunkach klimatu umiarkowanego wilgotnego oraz klimatu gorącego wilgotniejszego.
Skały węglowe tworzyły się z koncentracji obumarłych organizmów o wyższym stopniu rozwoju ewolucyjnego, a skały bitumiczne z resztek organizmów o niższym stopniu rozwoju, np. bakterii i alg.




Drugim źródłem czerpania surowców mineralnych jest hydrosfera: woda i jej składniki chemiczne. Najwięcej wody gromadzą zbiorniki mórz i oceanów- 97,2%. Wody lodowców i lądolodów stanowią 2,15%, a wody pitne, w tym mineralne stanowią 0,65% hydrosfery. Ilość wody słodkiej byłaby już dawno zużyta, gdyby nie istniał cykl hydrologiczny, spowodowany energią słoneczną.
W wodzie morskiej gromadzi się najwięcej zwietrzałego materiału skalnego., pochodzącego z lądów i wyrzucanego przez czynne wulkany podmorskie. Woda morska, rozpuszczając materiał mineralny, staje się roztworem chemicznym, złożonym ze wszystkich pierwiastków występujących w przyrodzie. W największej ilości występują w wodzie takie pierwiastki jak: wodór, tlen, chlor, sód, siarka, magnez, wapń, potas, węgiel i brom. Pozostałe pierwiastki występują w ilościach śladowych.
Morza i oceany są ważnym źródłem pozyskiwania wody pitnej, zwłaszcza na obszarach, gdzie występuje jej deficyt. Ropę naftową, gaz ziemny, sól kamienną, potasową i fosforyty uzyskuje się spod dna mórz, m.in. spod dna Morza Bałtyckiego przede wszystkim zaś spod dna szelfów morskich i oceanicznych. Na dnie Pacyfiku zalegają koncentracje zwane bułami manganowymi. Ich występowanie geolodzy tłumaczą tym, że woda morska zawiera dwutlenek manganu, który w postaci zawiesiny koloidalnej rozprzestrzenia się za pośrednictwem prądów, a następnie osadza się na twardych utworach dna morskiego.
Hydrosfera dostarcza człowiekowi również wód mineralnych, posiadających wartości lecznicze, a także różnorodnych surowców organicznych, stanowiących podstawę rozwoju rybactwa i rybołówstwa.

Trzecie źródło surowców stanowi atmosfera. Prawie całkowitą objętość atmosfery wypełniają tylko 3 gazy: azot, tlen i argon. W największym ilościach występuje azot, bardzo ważny dla wegetacji roślin. Wymienione gazy są pobierane z atmosfery również dla celów gospodarczych. Pobierane po pewnym czasie gazy powracają do niej po pewnym czasie, dlatego uważa się je za niewyczerpalne.

Złoża mineralne możemy podzielić na:
-SUROWCE ENERGETYCZNE:
*węgiel kamienny
*węgiel brunatny
*torfy
*bituminy (ropa naftowa, gaz ziemny, ozokeryt, czyli wosk ziemny, łupki bitumiczne)
-SUROWCE METALICZNE
*rudy żelaza (limonit, syderyt, hematyt, magnetyt)
*metale uszlachetniające stal (nikiel, tytan, wolfram, wanad, molibden, kobalt, cyrkon, rutyl)
*rudy metali nieżelaznych (miedzi, cynku, ołowiu, cyny, arsenu, antymonu, bizmutu, kadmu i rtęci)
*rudy metali szlachetnych (srebra, złota, platyny)
*rudy metali lekkich (glinu, magnezu)
-SUROWCE NIEMETALICZNE
*surowce chemiczne (sole, siarka rodzima, piryt, fosforyty, baryt, fluoryt)
*surowce skalne (granit, bazalt, porfir, marmur, piaskowiec)
*surowce ilaste (kaolin, gliny, asfalt, margle, gipsy)
*surowce wulkaniczne (tuf, pumeks)
*kamienie szlachetne i ozdobne (diamenty, szafiry, rubiny, szmaragdy, opale, granaty, turkusy, nefryty, topazy, ametysty i inne)

Zasoby naturalne są wykorzystywane przez człowieka od początku jego istnienia. Rozwój nauki i techniki powoduje coraz szybszą eksploatację. Człowiek ingeruje coraz bardziej w środowisko przyrody, często nie liczy się z jej prawami, narusza naturalną równowagę i wyczerpuje jej zasoby. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że większość zasobów naturalnych jest nieodnawialna (surowce mineralne i wody podziemne). Odnowienie złóż surowców mineralnych jest niemożliwe ze względu na zawrotną długość ich powstawania. Bardzo podobne jest również tempo odnawiania zbiorników wody podziemnej.
Do odnawialnych zasobów naturalnych należą: gazy uzyskiwane z atmosfery, woda oraz znaczna część gleb i świata organicznego. Zasoby te odznaczają się zdolnością regeneracji umożliwiającej zachowanie równowagi całego systemu przyrody. Tempo odnawiania wymienionych zasobów jest różne. Atmosferę, hydrosferę i biosferę cechuje krążenie i przemieszczanie się w przestrzeni i czasie, dlatego ich regenerowanie jest szybsze. Natomiast regeneracja gleb jest bardzo długa, może trwać kilkaset lat, a proces jej rekultywacji jest bardzo kosztowny.
W eksploatacji zasobów naturalnych coraz częściej stosuję się technologie i techniki oszczędne. W krajach wysoko rozwiniętych wytwarza się towary, które są surowcowo-, energo-, wodooszczędne oraz możliwe do powtórnego wykorzystania w procesie produkcji w postaci surowców wtórnych.


Równowaga systemu przyrody może być zachowana przy spełnieniu następujących warunków:
-umiar w eksploatacji zasobów
-eliminowanie rabunkowej gospodarki
-planowanie eksploatacji surowców zgodnie z prawami przyrody i przyjętymi ogólnospołecznymi zasadami postępowania z zasobami naturalnymi naszej planety
-kontrolowanie zasad przestrzegania ochrony surowców przez wyspecjalizowane organizacje.

ZASOBY NATURALNE możemy podzielić na:
-organiczne
*gleby
*lasy
*roślinność lądowa i wodna o wartościach spożywczych
*zwierzęta lądowe i wodne o wartościach spożywczych i przemysłowych
-nieorganiczne
-metaliczne
*metale (żelazo, miedź, cynk, ołów, wolfram, złoto, srebro, platyna, rtęć i inne)
-niemetaliczne
*skały (wykorzystywane w budownictwie)
*węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny, asfalt naturalny
*woda (rzeki, jeziora)
*powietrze (tlen, azot, argon)

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Zasoby naturalne, surowce mineralne, przetwórstwo przemysłowe, wytwarzanie: energia, gaz

Zasoby naturalne - to substancje organiczne i nieorganiczne, które mogą być wykorzystane przez człowieka w procesie produkcji i konsumpcji. Dzielą się na odnawialne (woda, atmosfera, drewno, zwierzęta) i nieodnawialne (zasoby energetyczne i m...

Przyroda

Zasoby przyrody/naturalne- Jakie są zasoby naturalne wokół nas i jak je spożytkowujemy?

Zasoby przyrody/naturalne- Jakie są zasoby naturalne wokół nas i jak je spożytkowujemy?...

Geografia

1. Przyporządkuj zasoby naturalne do odpowiedniej grupy: ZASOBY ODNAWIALNE, ZASOBY NIEODNAWIALNE. Torf, drewno, rudy żelaza, energia wiatru, energie fal morskich, węgiel kamienny, energia słoneczna, uran, energia geotermiczna. 4. Gdzie położone są pod

1. Przyporządkuj zasoby naturalne do odpowiedniej grupy: ZASOBY ODNAWIALNE, ZASOBY NIEODNAWIALNE. Torf, drewno, rudy żelaza, energia wiatru, energie fal morskich, węgiel kamienny, energia słoneczna, uran, energia geotermiczna. 4. Gdzie poło...

Geografia

1.Oszacuj, jakie zasoby naturalne i zasoby majątkowe znajdują sie w województwie dolnośląskim. 2.Podaj przykłady podziału administracyjnego w kilku krajach świata.   proszę o te  dwaa ; ) plss :*

1.Oszacuj, jakie zasoby naturalne i zasoby majątkowe znajdują sie w województwie dolnośląskim. 2.Podaj przykłady podziału administracyjnego w kilku krajach świata.   proszę o te  dwaa ; ) plss :*...

Geografia

Jak możemy chronić nasze zasoby naturalne? Zmniejszyć... Użyć ponownie... Recykling... Potrzebuje na jutro , do kazdego punktu okolo 5 odpowiedzi BLAGAM !

Jak możemy chronić nasze zasoby naturalne? Zmniejszyć... Użyć ponownie... Recykling... Potrzebuje na jutro , do kazdego punktu okolo 5 odpowiedzi BLAGAM !...