Za 3 kg jabłek i 5 kg winogron zapłacono 27 zł.gdyby kupiono 4 kg jabłek i 7 kg winogron,zapłaconoby 37 zł.Ile kosztował 1 kg jabłek i 1 kg winogron?

Za 3 kg jabłek i 5 kg winogron zapłacono 27 zł.gdyby kupiono 4 kg jabłek i 7 kg winogron,zapłaconoby 37 zł.Ile kosztował 1 kg jabłek i 1 kg winogron?
Odpowiedź

x-cena jabłek y-cena winogron 3x+5y=27 |×-4 4x+7y=37 |×3 -12x-20y=-108 12x+21y=111 y=3 3x+5y=27 3x+15=27 3x=27-15 3x=12 |÷3 x=4 x=4 y-3 cena jabłek-3zł cena winogron-4zł :D

x - cena za 1kg jabłek y - cena za 1kg winogron 3x + 5y = 27 4x + 7y = 37 3x = 27 - 5y : 3 4x + 7y = 37 x = 9 - 1 ²/₃y 4 x (9 - 1²/₃y) + 7y = 37 x = 9 - 1²/₃y 36 - 6²/₃y +7y = 37 x = 9 - 1²/₃y ¹/₃y = 1 x = 9 - 1²/₃y y = 3 x = 9 - 5 y = 3 x = 4 y = 3 wszędzie klamerki Odp. 1kg jabłek kosztował 4zł, a 1kg winogron kosztował 3zł.

4x+7y=37 3x+5y=27 uklad rownan ----------------- 1x+2y=27 x=10-2y 3(10-2y)+5y=27 30-6y+5y=27 -1y=27-30 -y=-3/(-1) y=3 x=10-2x3 x=10-6 x=4 spr.3x4+5x3=12+15=27 4x4+7x3=16+21=37 Dane x- jablka .Y-winogrona

Dodaj swoją odpowiedź