Goplana jest nimfą wodną. Miała złote włosy, w których gnieździły się jaskółki. Postać tą można nazwać również stworzeniem z mgły i galarety.Nimfa wodna charakteryzuje się dążeniem do upragnionych celów.Nieszczęściem Goplany okazuje się miłość do człowieka – hulaki i lekkoducha – Grabca. Zakochana w Grabcu, którego niegdyś uratowała przed utonięciem. Miłość doprowadziła ją do sprzeniewierzenia się swemu powołaniu (sama zburzyła wspomniany ład). Wszelkimi sposobami próbowała pozyskać względy wiejskiego chłopaka o wątpliwych walorach, Jej nieodłącznymi sługami byli Skierka oraz Chochlik. Pewnej zimy ratuje go od utonięcia, wyrzucając ledwo żywego nieszczęśnika na taflę jeziora. Grabiec, zakochany w Balladynie, nie chce wiązać się z tworem „z mgły i galarety”. Owa namiętność gubi wodną boginkę, gubi też innych bohaterów. Patronka przyrody krzyżuje ludzkie plany i za wszelką cenę postanawia zdobyć kochanka. królowa jeziora Gopło i otaczającej jej przyrody, jest dobrą wróżką.
Goplana jest jedną z fantastycznych postaci. Jest jedyną i wyjątkową królowa jeziora Gopło. Nimfa jest szalenie zakochana w Grabcu. Jednak na przeszkodzie stoi jej Balladyna. Goplana ma również swoich poddanych- Skierka i Chochlik. Jest nimfą wodną. Na pytanie, które zadała jej Balladyny 'A ty, co za widmo?' odpowiedziała 'Bańka z kryształu, którą wichry z błękitu fali i barwami kwiatu maluję zorze...'. Goplana ma złote włosy, w których mieszkały jaskółki. Nimfa uparcie dąży do swoich celów życiowych. Jest dumna z tego, że jest królową jeziora Gopło. Uważam, że Goplana pomimo całej historii to pozytywna postać dramatu Zrozumiała swój błąd i dlatego opuściła jezioro Gopło. Choć wyrządziła tyle złego to miała dobre zamiary, które nie do końca się sprawdziły.
Goplana Nimfa wodna, królowa jezioro Gopło, strażniczka naturalnego ładu, okolicznej krainy. Postać fantastyczna. Jej nieodłącznymi sługami byli Skierka oraz Chochlik.Zakochana w Grabcu, którego niegdyś uratowała przed utonięciem. Miłość doprowadziła ją do sprzeniewierzenia się swemu powołaniu (sama zburzyła wspomniany ład) wszelkimi sposobami próbowała pozyskać względy wiejskiego chłopaka o wątpliwych walorach, charakterze, w końcu,zazdrosna o Balladynę, rozzłoszczona przezwiskami zmieniła go w wierzbę. Później odwróciła czary, uczyniła Grabca królem, nałożyła na jego głowę koronę Popielów, co stało się powodem zamordowania amanta. Nadawszy bieg całemu splotowi tragicznych wypadków, zbrodni w świecie ludzkim Goplana, dręczona poczuciem winy, odleciała z kluczem żurawi gdzieś na północ. Lecąc nad zamkiem Balladyny zawiesiła burzową chmurę- padający z niej piorun zabił królową. Trudno jednoznacznie wyjaśnić znaczenie tej wywodzącej się z postaci baśniowych rusałek mającej nieco wspólnego z tytanią dramatu Szekspira bohaterki. Można przyjąć, że jest to personifikacja sił nadprzyrodzonych określających ludzkie losy.