Za 2/5 kg(w ułamku) sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26zł. Kilogram szynki kosztował 18,20zł. Ile kosztował kilogram sera?

Za 2/5 kg(w ułamku) sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26zł. Kilogram szynki kosztował 18,20zł. Ile kosztował kilogram sera?
Odpowiedź

0,30 dag szynki x 18,20 zł = 5,46 11,26 - 5,46 = 5,8 sera było 0,40 dag za który zapłacono 5,80 zł 0,40 dag x 14,50 = 5,80 kg sera kosztował 14,50 zł

szynka: ilość-30dag=0,30kg cena=18,20zł/kg 0,30*18,20=5,46zł 11,26zł-5,46zł=5,80zł 2/5kg sera kosztuje 5,80zł 1/5 kg sera kosztuje 5,80zł/2=2,90zł czyli 1 kg sera kosztuje 2,90zł*5=14,50zł/kg Odp:Kilogram sera kosztuje 14,50zł/kg liczę na naj ;)

1 kg szynki - 18,20 zł 0,3 kg szynki - x zł x = 0,3 razy 18,20/1 = 5,46 zł 2/5 x + 5,46 = 11,26 2x + 27,30 = 56,30 2x = 56,30 - 27,30 = 29 x = 29/2 = 14,50 odp kg sera kosztował 14,50 zł

Dodaj swoją odpowiedź