sklep warzywko pomidory 7,30/kg Klient kupił w sklepie warzywko dwa pomidory które ważyły 0,22kg.Oblicz uwzględniając zasady zaokrąglania jaką kwotę powinien pobrać od niego sprzedawca.

sklep warzywko pomidory 7,30/kg Klient kupił w sklepie warzywko dwa pomidory które ważyły 0,22kg.Oblicz uwzględniając zasady zaokrąglania jaką kwotę powinien pobrać od niego sprzedawca.
Odpowiedź

zgodnie z zasadą zaokrąGLANIA powinien pobrać za 0,2kg, czyli za 20 dag skoro 7,30 kosztuje 1 kg, tzn,że 10dag kosztuje 0,73zł czyli 20dag kosztuje 2 razy 0,73=1,46zł i zgodnie z zasada zaokrąglania powinien pobrać 1,50zł oczywiscie straci na tym bo gdyby policzył dokładnie zarobiłby 0,22 razy 7,30=1,61, ale na pewno odbije to sobie na innym kliencie, który kupi np 0,27kg, a on go skasuje za 0,3kg

7,30/kg razy 0,22kg=1,60

1kg kosztuje 7,30zł 0,22kg kosztuje x x=1,6126 czyli 0,22kg kosztuje 1,61zł Dlaczego tak zaokrąglone?ponieważ cyfry po przecinku mniejszych od 5 nie zmieniają swojej wartości, z kolei równe lub większe od 5 zwiększamy o 1:) (czyli jeśli kolejna cyfra liczby pierwotnej była większa lub równa 5)czyli, gdyby było np 1,616 to wynik zaokraglony do drugiego miejsca po przecinku byłby 1,62. W przypadku pieniędzy zaokrąglamy do dugiego miejsca po przecinku-bo tyczą się one groszy. Najmniejszą "walutą" w Polsce jest 1 grosz, czyli 0,01zł:)

Dodaj swoją odpowiedź