Za 2kg gruszek i 3kg jabłek zapłacono 120zł natomiast za 3kg gruszek i 4kg jabłek zapłacono 170zł. Jaka jest cena tych owoców?

Za 2kg gruszek i 3kg jabłek zapłacono 120zł natomiast za 3kg gruszek i 4kg jabłek zapłacono 170zł. Jaka jest cena tych owoców?
Odpowiedź

x- gruszki y- jabłka 2x + 3y=120 / *-3 3x + 4y=170 / *2 -6x - 9y= -360 6x + 8y= 340 -y= -20 y=20 2x + 3*20=120 2x + 60=120 /-60 2x=60 /:2 x=30 Odp. Kilogram jabłek kosztuje 20zł, gruszek 30zł.

x- kg gruszek y-kg jabłek 2x+3y=120 3x+4y=170 2x=-3y+120/:2 3x+4y=170 x=-1,5y+60 3(-1,5y+60)+4y=170 x=-1,5y+60 -4,5y+180+4y=170 x=-1,5y+60 -0,5y=-10/:-0,5 x=-1,5y+60 y=20 x=-1,5*20+60 y=20 x=-30+60 y=20 x=30 y=20 pozdro ;)

Dodaj swoją odpowiedź