Za kwotę 43zl kupiono 10kg jabłek dwóch gatunków:po 4zł i po 5zł za kilogram.Ile kilogramow jabłek każdego gatunku kupiono?

Za kwotę 43zl kupiono 10kg jabłek dwóch gatunków:po 4zł i po 5zł za kilogram.Ile kilogramow jabłek każdego gatunku kupiono?
Odpowiedź

x- ilość jabłek po 4 zł y- ilość jabłek po 5 zł x+y=10 4x+5y=43 x=10-y 4(10-y)+5y=43 x=10-y 40-4y+5y=43 x=10-y y=3 x=10-3=7 kupiono 3 kg jabłek po 5zł i 7 kg jabłek po 4zł

Dodaj swoją odpowiedź