Za kwote 43zl kupiono 10kg jablek dwoch gatunków:po 4zl i po 5 zl za kilogram.Ile kg jablek kazdego gatunku kupiono?rozw. musi byc rownanie z jedna niewiadoma

Za kwote 43zl kupiono 10kg jablek dwoch gatunków:po 4zl i po 5 zl za kilogram.Ile kg jablek kazdego gatunku kupiono?rozw. musi byc rownanie z jedna niewiadoma
Odpowiedź

x po 4pln 10-x 5pl 4*x+(10-x)*5=43 50-x=43 x=7 10-x=3 ODP Kupiono 7kg jablek po 4 pln i 3kg po 5pln

x-ilosc jablek za 4zl 4x+5*(10-x)=43 4x+50-5x=43 -x=-7 x=7

x - jabłka po 4zł y - jabłka po 5zł 10kg = x + y / -y 43zł = 4x + 5y x = 10 - y 43zł = 40 - 4y + 5y 43zł = 40 + y / -40 3 = y 10kg = x + y 10 kg = x + 3kg x = 7kg Odp.7kg po 4zł i 3kg po 5zł

Dodaj swoją odpowiedź