Zad 1 łańcuszek z wisiorkiem kosztuje 105zł. Gdyby wisiorek był tańszy o 8 zł a łańcuszek droższy o 20% to komplet kosztowałby równo 100zł. Ile kosztuje wisiorek? Proszę o ułożenie do tego zadania układ równań.

Zad 1 łańcuszek z wisiorkiem kosztuje 105zł. Gdyby wisiorek był tańszy o 8 zł a łańcuszek droższy o 20% to komplet kosztowałby równo 100zł. Ile kosztuje wisiorek? Proszę o ułożenie do tego zadania układ równań.
Odpowiedź

x-cena wisiorka y-cena łańcuszka x + y -105 x-8 + y + 0,2y = 100 x+y = 105 / *(-1) x+1,2y = 108 -x-y = -105 x+1,2y = 108 0,2y = 3 /* 5 y = 15 zł x+y = 105 x+15 = 105 x = 105 - 15 x = 90 zl Odp:Wisiorek kosztuje 90zł.

Odp. Dane: x - cena łańcuszka; y - cena wisiorka; Układam układ równań: x+y=105; y-8+1,2x=100 x=105-y 1,2x+y=108; x=105-y 1,2(105-y)+y=108 x=105-y 126-1,2y+y=108 x=105-y -0,2y=-18 x=105-y y=90 x=15 y=90. Odp.Wisiorek kosztuje 90[zł] a łańcuszek 15[zł]

Dodaj swoją odpowiedź