Za sześc filiżanek i sześć talerzyków mama zapłaciła 42zł.Następnego dnia mama dokupiła jeszcze dwie filiżanki i sześć talerzyków z tego samego zestawu.Tym razem zapłaciła 26 zł.Ile kosztowała filiżanka,a ile talerzyk?

Za sześc filiżanek i sześć talerzyków mama zapłaciła 42zł.Następnego dnia mama dokupiła jeszcze dwie filiżanki i sześć talerzyków z tego samego zestawu.Tym razem zapłaciła 26 zł.Ile kosztowała filiżanka,a ile talerzyk?
Odpowiedź

x - cena filiżanki y - cena talerzyka 6x+6y=42 2x+6y=26 /*(-1) 6x+6y=42 -2x-6y=-26 4x=16 x=4 2*4+6y=26 8+6y=26 6y=18 y=3 x=4 y=3 Odp.Filiżanka kosztowała 4zł, a talerzyk 3zł.

42-26=16 16/4=4 26-8=18 18/6=3 filiżanka=4zł tależyk=3zł

{6x+6y=42 / -1 {2x+6y=26 {-6x-6y=-42 {2x+6y=26 [y się wyzerują] -4x=-16 /-1 4x=16 x=4 teraz podstawiamy żeby się dowiedzieć ile wyjdzie y 6*4+6y=42 24+6y=42 6y=42-24 6y=18/ :6 y=3 {x=4 {y=3

Dodaj swoją odpowiedź