BARDZO PILNE!!! NA JUTRO!!! wyjaśnij na czym polegała autonomia Galicjii w 2 połowie XIX wieku (w kilku zdaniach)

najwazniejsze to wiem, ze ta autonomia galicji w duzym stopniu przyczyniła sie do spolszczenia szkolnictwa i administracji. wiecej na ten temat nic mi niewiadomo niestety ;(

Po klęsce Austrii w wojnie z Prusami Polacy z Galicji otrzymali swobody narodowe i kulturalne. Zaczęli obejmować stanowiska w administracji, sądach i szkołach. Językiem urzędowym został polski. Rozwijała się kultura i nauka, działały wyższe uczelnie w Lwowie i Krakowie. Istniały polskie teatry, rozwijała się sztuka (Jan Matejko). W innych zaborach Polacy mogli tylko pomarzyć o takich swobodach.