Informacje o Present Simple i Countinous. Chcę żebyście mi podali z czym co się łączy np. is z it .Mam jutro z teo kartkówkę i muszę się nauczyć.

Polecam Ci stronę : http://www.tlumaczenia-angielski.info/angielski/presentspresentc.htm W niej jest wszystko. Present Simple 1.Sytuacje powtarzające się. (I go to school every day.) 2.Sytuacje stałe. (I live In Poland.) operator: ‘do’ i ‘does’ twierdzenia: I go to school every day przeczenia: I don’t go to school every day. pytania: Do you go to school every day? odp.: Yes, I do./ Yes, she does. No, I don’t./ No, she doesn’t. Present Continuous 1.Czynności wykonywane w chwili obecnej. (I’m writing now.) 2.Czynności wykonywane wokół chwili obecnej. czasownik z końcówką: -ing twierdzenia: You are writing. przeczenia: You aren’t writing. pytania: Are you writing? odp.: Yes, I am./ Yes, She is. No, I am not. / No, she isn’t.

countinuos.: do czasowników w tym czasie dodaje się w twiierdzeniach, przeczeniach i pytaniach końcówke -ing niezależnie w jakiej są osobie. i należy także pamietac o am, are lub is. I am going. you are going. he, she, it is going. we are going. you are going. they are going. ;)

PRESENT COUNTINOUS Czasu tego używamy dla wyrażania czynności, które dzieją się w chwili mówienia. Używamy go również dla wyrażania czynności, które dzieją się tymczasowo, czyli nie są stałe, np: W tum tygodniu szukam nowego mieszkanai. dodaje się końcówke -ing PRESENT SIMPLE Czasu tego używamy mówiąc o czynnościach stałych i powtarzjących się. dodaje się końcówkę -s, -es