Za dwa pączki i trzy ciastka z kremem Agnieszka zapłaciła 6zł 90 gr. Gdyby kupiła 3 pączki i 2 cistka zapłaciła by o 30 gr mniej. Ile pączków mogłaby kupic Agnieszka za 18zł. Prosze z obliczeniami.

Za dwa pączki i trzy ciastka z kremem Agnieszka zapłaciła 6zł 90 gr. Gdyby kupiła 3 pączki i 2 cistka zapłaciła by o 30 gr mniej. Ile pączków mogłaby kupic Agnieszka za 18zł. Prosze z obliczeniami.
Odpowiedź

6,90-0,30=6,60 x-paczki y-ciastka 2x+3y=6,90 /×(-3) 3x+2y=6,60 /×2 -6x-9y=-20,7 6x+4y=13,2 dodajemy oba do siebie i... -5y=-7,5 y=1,5 2x+3×1,5=6,90 2x+4,5=6,90 2x=2,4 x=1,2 18:1,2=180:12=15 odp:moze kupic 15 paczkow

x-paczki y-ciastka Robimy układ rownac i obliczamy cene paczka i ciastka 2x+3y=6,90 3x+2y=6,60 2x=6,90-3y x=3,45-1,5y 3(3,45-1,5y)+2y=6,60 10,35-4,5y+2y=6,60 -2,5y=-3,75 y=1,5zł 2x+3x1.5=6.90 2x=2,4 x=1.2zł paczek kosztuje 1zł20 gr a ciastko 1zł50gr wiec 18zł/1zł20gr=15 odp:Agnieszka kupi 15 pączków

Dodaj swoją odpowiedź