Charakterystyka porównawcza Marcina Borowicza i Andrzeja Radka. Marcin Borowicz i Andrzej Radek to bohaterzy powieści Stefana Żeromskiego pt. "Syzyfowe prace". obaj są chłopcami uczącymi się w klerykowskim gimnazjum. Nie mamy dokładnych informacji o wyglądzie Marcina, wiemy natomiast, że Andrzej nosił ubogie stroje. Radek choć wychowywany w biedzie uczył się nie gorzej od synów szlacheckich. Bez zbędnych problemów ukończył progimnazjum i dawał sobie radę w dalszym szkolnictwie. Borowicz niezbyt dobrze się uczył. Miał problemy z matematyką. Rodzice zapewniali mu stancję w szkole i korepetycje. Dzięki łapówce dostał się do gimnazjum. Rużniło ich to, że Andrzej nie poddał się rusyfikacji i znał historię Polski, a Marcin niestety poddał się rusyfikacji. Było to spowodowane niewiedzą, gdyż nie znał on losów rodaków. Łączyło ich uczestnictwo w kółkach samokształceniowych. obaj lubili pogłębiać swoją wiedzę o literaturze polskiej. Moim zdaniem obaj chłopcy to pozytywne postacie. radek jest przedstawicielem poglądu, że nie wszystkie dzieci mieszkające na wsi są głupie. Borowicz to chłopiec, który poznaje prawdę o historii Polskii.