cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł, tak że przy nowej cenia płacimy za 13 kg tyle, ile przedtem za 15 kg. Ile kosztował ten towar przed podwyżka? : ))

cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł, tak że przy nowej cenia płacimy za 13 kg tyle, ile przedtem za 15 kg. Ile kosztował ten towar przed podwyżka? : ))
Odpowiedź

15x = 13(x+10) 15x = 13x + 130 2x = 130 x = 65

2 kg = 10 zł 1 kg = 5 zł x + 10 zł = 13kg x = 15 - 13 x = 2 2 zł + 10 zł = 12 zł. odp. 12 zł :)

Dodaj swoją odpowiedź