Za 3 zeszyty i 7 ołówków zapłacono 18,20zł. Jaka jest cena zeszytu, a jaka ołówka, jeśli ołówek jest siedem razy tańszy od zeszytu. Napiszcie obliczenie

Za 3 zeszyty i 7 ołówków zapłacono 18,20zł. Jaka jest cena zeszytu, a jaka ołówka, jeśli ołówek jest siedem razy tańszy od zeszytu. Napiszcie obliczenie
Odpowiedź

x=cena 1 zeszytu y=cena 1ołówka 3x+7y=18,20 x=7y 3×7y+7y=18,20 21y+7y=18,20 28y=18,20 y=18,20:28 y=0,65zł x=7×0,65=4,55 odp. zeszyt kosztuje 4,55, a ołówek 0,65zł.

x- cena ołówka y- cena zeszytu 3y +7x = 18,20 y = 7x 3(7x) + 7x= 18,20 y= 7x 21x +7x= 18,20 y= 7x 28x = 18, 20 y= 7x x= 0,65 y= 7* 0,65 x= 0,65 y= 4,55 Ołówek kosztuje 0,65 zł., a zeszyt 4,55 zł. Sprawdzenie ; 3y +7x = 18,20 3*4,55 + 7*0,65= 18,20 13,65 + 4,55 = 18,20 18,20 = 18,20 y=7x 4,55 = 7* 0,65 4,55= 4,55

x- cena ołówka y- cena zeszytu 3y +7x = 18,20 y = 7x 3(7x) + 7x= 18,20 y= 7x 21x +7x= 18,20 y= 7x 28x = 18, 20 y= 7x x= 0,65 y= 7* 0,65 x= 0,65 y= 4,55 Ołówek kosztuje 0,65 zł., a zeszyt 4,55 zł.

Dodaj swoją odpowiedź