Za 3 zeszyty i 7 ołówków zapłacono 18,20zł. Jaka jest cena zeszytu, a jaka ołówka, jeśli ołówek jest siedem razy tańszy od zeszytu. Daje wszystkie punkty, ale chcę objaśnienie skąd się wszystko wzięło!

Za 3 zeszyty i 7 ołówków zapłacono 18,20zł. Jaka jest cena zeszytu, a jaka ołówka, jeśli ołówek jest siedem razy tańszy od zeszytu. Daje wszystkie punkty, ale chcę objaśnienie skąd się wszystko wzięło!
Odpowiedź

x-cena ołówka 7x-cena zeszytu 3*7x+7x=18,20 21x+7x=18,20 28x=18,20 x=0,65 7*0,65=4,55

x - cena zeszytu y-cena ołówka 3x-cena 3 zeszytów 7y - cena 7 ołówków skoro ołówek jest siedem razy tańszy od zeszytu, to cenę ołówka musimy pomnożyć przez 7 aby otrzymać cenę zeszytu: 7y=x mamy układ równań: 3x+7y=18,20 x=7y podstawiamy do pierwszego równania i mamy: 3*7y+7y=18,20 21y+7y=18,20 28y=18,20 y=0,65 x=7*0,65=4,55 Odp. Zeszyt kosztował 4,55zł, zaś ołówek 0,65zł Spr. 3x=3*4,55zł=13,65zł 7y=7*0,65zł=4,55zł 13,65zł+4,55zł=18,20zł

Dodaj swoją odpowiedź