Formy opodatkowania działalności gospodarczej
1. Karta podatkowa
Nie wszyscy mogą wybrać kartę podatkową, dotyczy ona głównie przedsiębiorców prowadzących drobną działalność handlową, usługową lub gastronomiczną indywidualnie lub w spółce cywilnej i zatrudniającej niewiele pracowników. Wysokość stawek karty zależy od:
a) rodzaju działalności
b) liczby mieszkańców gminy na terenie której prowadzona jest działalność
c) liczbyzatrudnionych pracowników
Wysokość podatku nie zależy od wielkości uzyskanych dochodów
Wybierając tę formę opodatkowania należy złożyć wniosek w Urzędzie Skarbowym.
2. Ryczałt ewidencjonowany w ryczałcie obowiązuje 5 stawek podatkowych:
20% (np lekarze, tłumacze) , 17% (usługi parkingowe,hotelarskie, fotograficzne) 8,5% (przychody z najmów dzierżawy, usługi prowadzenia przedszkoli) 5.5% (działalność wytwórcza roboty budowlane) 3% (działal usługowa w zakresie handlu, gastronomiczna. Wszystkie zapisy w ewidencji muszą być odpowiednio udokumentowane na podst faktur i rachunków. Jeśli dokonuje się sprzedaży bezrachunkowej przychody do ewidencji wpisujemy na podst wystawianego na koniec dnia dowodu wewnętrznego.
Nie ma możliwości odliczania kosztów prowadzonej działal
Stawki określane są kwotowo i podlegają corocznie podwyższeniu
3.Opodatkowanie na zasadach ogólnych
Stawka podatku ustalana jest w zależność od wys przychodu z działalności gospodarczej. Stawki te wynoszą odpowiednio 19 30 i 40%. Podatnik zobowiązany jest prowadzić pełną księgowość (np podatkowa księga przychodów i rozchodów). Każdego miesiąca zobowiązany jest złożyć do Urzędu Skarbowego Deklarację o wysok osiągniętego dochodu oraz wpłacić do Urzędu zaliczkę na podatek dochodowy