Mama kupiła 30 dag cukierków po 7,50 zl za 1kg i 3/4 kg cukierków po 5,40 zł za 1 kg. Ile kilogramów cukierków kupiła mama i ile zapłaciła?

Mama kupiła 30 dag cukierków po 7,50 zl za 1kg i 3/4 kg cukierków po 5,40 zł za 1 kg. Ile kilogramów cukierków kupiła mama i ile zapłaciła?
Odpowiedź

30 dag = 0,3 kg 7,5 zł*0,3 kg=2,25 zł 1¾ kg = 1,75 kg 1,75 kg*5,4 zł = 9,45 zł 1,75kg+0,3kg=2,05 kg 9,45 zł+2,25 zł=11,70 zł Odp.: Mama kupiła łącznie 2,05 kg cukierków za łączną kwotę 11,70 zł.

30dag*7,5zł= 0,3kg*7,5zł= 2,25zł ¾kg*5,4zł= 0,75kg*5,4zł= 4,05zł 2,25zł+4,05zł=6,3zł-tyle zapłaciła za cukierki 30dag+¾kg= 30dag+75dag==105dag=1kg i 5dag odp.mama kupiła 1kg i 5 dag cukierków i zapłaciła 6zł i 30gr

Dodaj swoją odpowiedź