13. Za dwie piąte kg sera i 30 dag szynki zapłacijłem 11, 26 zł Kilogram szynki kosztował 18,20 zł Ile kosztował kilogram sera ? PROSZE !!!!!!!!!

13. Za dwie piąte kg sera i 30 dag szynki zapłacijłem 11, 26 zł Kilogram szynki kosztował 18,20 zł Ile kosztował kilogram sera ? PROSZE !!!!!!!!!
Odpowiedź

trzeba podzielić 18zł na 2 piąte i ci wyjdzie suma.

2/5 kg sera + 30 dag szynki = 11,26 zł 1 kg szynki - 18, 20 zł 1 kg sera = ? 1 kg = 100 dag 100 dag = 18,20 zł 30 dag = x zł 100 × x = 18,20 × 30 100x = 546 x = 546 ÷ 100 x = 5,46 (zł) 2/5 kg = 40 dag 40 dag = 11,26 zł - 5,46 xł 40 dag = 5,80 zł 100 dag - x 40 dag - 5,80 zł 100 × 5,80 = 40 × x 580 = 40x x = 580 ÷ 40 x = 14, 50 (zł) 1 kg sera = 14,50 zł Odp. 1 kg sera kosztował 14,50 zł.

Dodaj swoją odpowiedź